EN MUSIKALSK FLAMENCOMIDDAG

VERDENSHØJSKOLEN – KRIATURA FLAMENCO FESTIVAL

Tid

Kl.18.30 – Ankomst
Kl.19.00 – Middag
Kl.20.00 – Koncert

Datoer

Onsdag den 2. september

Sted

Slagteriet,
Struervej 32, 7500 Holstebro

Pris

250 kr. (+ ordregebyr)

150 kr. (+ ordregebyr) Ungebillet – under 25 år

Tilkøb: 100 kr. Vinsmagning

EN MUSIKALSK FLAMENCOMIDDAG

RASMUS DISSING & FLAMENCOLEGENDERNE

 

 

Onsdag den 2. september præsenterer Slagteriet i samarbejde med Verdenshøjskolen, KRIATURA Flamenco Festival og Jerez de la Frontera – Spaniens Gastronomiske Hovedstad 2026 – en musikalsk flamencomiddag med koncert, Paellakokkens lækre skaldyrspaella og muligheden for at smage de musikalske vine fra Jerez de la Frontera. 

Aftenens hovedbegivenhed er koncerten med Rasmus Dissing & Flamencolegenderne, hvor dansk sangtradition møder flamencoens rå energi, rytmer og improvisation i et intenst musikalsk møde mellem Danmark og Andalusien. 

 

På scenen mødes nogle af Spaniens mest markante flamencokunstnere og danske musikere. Fra Jerez de la Frontera medvirker flamencosanger og danser Macarena de Jerez samt den anerkendte flamencoguitarist Juan Diego Mateos. Fra Sevilla kommer den legendariske danser José Suárez “El Torombo”. 

Sammen møder de på scenen Rasmus DissingNikolaj Rosengreen og Kirstine Hastrup i en koncert, hvor flamencoens levende tradition sættes i dialog med den danske sangskat. 

 

PAELLA, FLAMENCO OG DE MUSIKALSKE VINE FRA JEREZ 

 

Som en del af aftenen serveres Paellakokkens paella, som ved denne særlige lejlighed tilberedes med vine fra Jerez af Thorbjørn Carl Hjalager – paellakok, sherryekspert og højskolemand. 

Gennem mere end ti år har Thorbjørn været en del af KRIATURA Flamenco Festival i Jerez de la Frontera og har specialiseret sig i områdets gastronomiske traditioner og de mytiske vine fra Jerez. 

 

Der findes en særlig forbindelse mellem flamencoen og vinene fra Jerez. Begge udspringer af samme jord, samme historie og samme kulturelle arv. 

I Andalusien siger man, at man gennem vinene fra Jerez kan smage på flamencoen – og lytte til vinen. 

Vinene omtales ofte som Europas mest undervurderede vine og har gennem århundreder været en del af det kulturelle univers, hvor flamencoen blev født. 

 

FRA POVL DISSING TIL RASMUS DISSING 

Bag koncerten ligger en kunstnerisk rejse, som begyndte i Jerez de la Frontera under Aarhus Europæisk Kulturhovedstad 2017 gennem projektet “Verden for dine fødder”. 

Her indledte Kirstine Hastrup og Povl Dissing et kunstnerisk samarbejde med flamencokunstnere fra Andalusien. Ud af dette møde voksede det musikalske fællesskab, som senere udviklede sig til Rasmus Dissing & Flamencolegenderne. 

I dag viderefører Rasmus Dissing sammen med Kirstine Hastrup denne særlige kunstneriske arv i et levende møde mellem flamenco, dansk sangtradition, nordisk rootsmusik, højskoleånd og levende kulturarv. 

 

VERDENSHØJSKOLEN & KRIATURA FLAMENCO FESTIVAL 

 

Arrangementet er en del af Verdenshøjskolen – KRIATURA Flamenco Festival DK, som arbejder med levende kulturarv, internationale kulturmøder og unge kulturambassadører mellem Danmark, Spanien og Grønland. 

Festivalen har sit udspring i Jerez de la Frontera og har gennem en årrække udviklet sig til et internationalt kulturfællesskab, hvor flamenco, musik, gastronomi, folkeoplysning og fællesskab mødes på tværs af landegrænser. 

I spidsen står flamencodanser Kirstine Hastrup, officiel flamencoambassadør for Jerez de la Frontera samt leder og grundlægger af KRIATURA Flamenco Festival – Spaniens første flamencofestival for børn og unge. 

Gennem Verdenshøjskolen har hun gennem mere end et årti arbejdet med levende kulturarv og internationale kulturmøder, og som initiativtager til en række internationale kulturprojekter har hun været med til at skabe nye møder mellem kunstnere, musikere, unge og lokalsamfund på tværs af generationer og landegrænser. 

 

MERE END EN KONCERT 

 

Aftenen på Slagteriet bliver derfor mere end en koncert. 

Det bliver en musikalsk og gastronomisk oplevelse, hvor flamenco, paella, vin og fællesskab mødes omkring det samme bord – i en fejring af de levende forbindelser mellem Danmark og Andalusien og af flamenco, verdenskulturarv og højskoleånd. 

 

 

 

 

 

Billetter 

250 kr. eks gebyr
Koncert + skaldyrspaella 

150 kr. eks gebyr
Ungebillet (under 25 år) 

 

Tilkøb: 100 kr. 

Vinsmagning 

Oplev de mytiske vine fra Jerez de la Frontera. 

Inkluderer 3 udvalgte smagsprøver, præsenteret gennem aftenen som en integreret del af den gastronomiske og musikalske oplevelse. 

 

Program 

18.30 – Ankomst 

Velkomst og præsentation af aftenens første vin samt introduktion til det gastronomiske univers ved Thorbjørn Carl Hjalager. 

 

19.00 – Middag 

Paellakokkens lækre skaldyrspaella. 

Anden vin præsenteres til middagen. 

 

20.00 – Koncert 

Rasmus Dissing & Flamencolegenderne indtager scenen med en intens og stemningsfuld koncert, hvor nordiske toner møder den andalusiske flamencotradition. 

Tredje vin serveres som en del af koncertoplevelsen. 

 

 

MEDVIRKENDE 

Macarena de Jerez
Spanien · Jerez de la Frontera 

Juan Diego Mateos
Spanien · Jerez de la Frontera 

José Suárez “El Torombo”
Spanien · Sevilla 

Rasmus Dissing
Danmark 

Nikolaj Rosengreen
Danmark 

Kirstine Hastrup
Danmark · Jerez de la Frontera 

 

DET GASTRONOMISKE UNIVERS 

Thorbjørn Carl Hjalager 

Paellakok · Sherryekspert · Skuespiller & højskolemand 

Danmark · Jerez de la Frontera 

VERDENSHØJSKOLEN – KRIATURA FLAMENCO FESTIVAL DK 

Arrangementet er en del af Verdenshøjskolen – KRIATURA Flamenco Festival DK’s Danmarksturné 2026, hvor festivalens internationale fællesskab med rødder i Jerez de la Frontera fejres gennem koncerter, fællesspisninger, flamenco og kulturmøder over hele Danmark. 

Festivalen arbejder med levende kulturarv, unge kulturambassadører og internationale fællesskaber mellem Danmark 🇩🇰, Spanien 🇪🇸 og Grønland 🇬🇱 og fungerer samtidig som optakt til et større internationalt jubilæumsår i 2027, hvor både 10-års jubilæet for projektet “Verden for dine fødder” og 10. edition af KRIATURA Flamenco Festival i Jerez de la Frontera markeres gennem nye kunstneriske møder og kulturprojekter. 

 

Mere om projekterne 

Rasmus Dissing & Flamencolegenderne
https://www.youtube.com/watch?v=PDe3OoVVEU4 

Trailer · KRIATURA Flamenco Festival
https://www.youtube.com/watch?v=mfyCkon1wJo